ПОНЯТТЯ ФАСЦІАЛЬНО- ЗВ’ЯЗКОВОГО ФУТЛЯРУ РОТОГЛОТКИ ЯК АНАТОМІЧНА СТРУКТУРА ТА ЙОГО ОБҐРУНТУВАННЯ

Автор(и)

  • А.О. Кушта Вінницький національний медичний університет імені М.І. Пирогова
  • С.М. Шувалов Вінницький національний медичний університет імені М.І. Пирогова

DOI:

https://doi.org/10.35220/2078-8916-2022-44-2.8

Ключові слова:

фасціально-зв’язковий футляр, ковтання, м’язи, зв’язки, фасції.

Анотація

У роботі представлено аналіз власних клінічних спостережень та топографо-анатомічних досліджень щодо акту ковтання. Оскільки однією з серйозних проблем післяопераційної та посттравматичної реабілітації пацієнтів з дефектами ротової порожнини та глотки є відновлення акту ковтання. Успішність відновлення акту ковтання багато в чому залежить від обсягу видалених тканин, можливості відновлення нейром’язового комплексу дна порожнини рота, язика та м’язів ротоглотки. Мета роботи. Серед відомих анатомічних структур виділити нове функціонально активне анатомічне утворення – фасціально-зв’язковий футляр, як замкнутий пояс рото глотки, що приймає допоміжну участь в акті ковтання. При проведенні функціонально-зберігаючих операцій зазвичай оцінюється можливість максимального збереження м’язів язика та глотки. Однак не менш важливим є збереження фасціально-зв’язувальної основи, яка на межі носо- та ротоглотки має звуження, що забезпечують поділ цих двох відділів під час ковтання. Це звуження забезпечує щільно-еластичний фасціальний футляр, що охоплює глотку від глоткового шву до кута рота. Футляр включає в себе щічно-глоткову та глотково-основну, міжкрилоподібну фасції, м’язи та зв’язки шилодіафрагми. Фасціальний футляр ротоглотки послідовно укріплений сполучно-тканинними тяжами і включає ряд зв’язок (крилощелепна, основнощелепна, шилощелепна, шилопід’язична і глотковий шов). Цей зв’язковий апарат, що підтримує фасціальний футляр ротоглотки, забезпечує більш напружене скорочення м’язів, що посилює їх роботу і найбільш складний етап прийому їжі – ковтання. Розміри післяопераційного дефекту (крім дефекту м’язів) мають значний вплив на збереження функції глотки. Наукова новизна. Поняття про ротоглотковий фасціально-зв’язковий футляр має бути виділено в особливу топографо-анатомічну структуру, що забезпечує зміцнення ротоглоткового відділу, обмежує його перестальтичне розширення-звуження та забезпечує акт ковтання. Висновки: 1 . Фасціально-зв’язковий футляр ротоглотки є суттєвою опорою м’язових структур глотки, що забезпечує ефективний прийом їжи та ковтання. 2. При плануванні функціонально-зберігаючих операцій на тканинах порожнини рота та ротоглотки у комплексі з м’язовими структурами необхідно враховувати особливості будови фасціально-зв’язкового футляра ротоглотки. 3. У порожнині рота та ротоглотці видимими межами оптимального висічення нейром’язових блоків, укладених у фасціально-зв’язковому футлярі можуть бути крилоподібно-нижньощелепна та глотково-надгортанна згортки.

Посилання

Хендерсон Дж. М. Патофизиология органов пищеварения. 3-е изд., испр. Москва : Издательство БИНОМ, 2015. 272 с.

Максимова П. Е. Анатомия и физиология акта глотания / П. Е. Максимова, Т. П. Макалиш // Международный студенческий научный вестник. 2018. № 6. С. 24–28.

Cantemir S, Laubert A. The physiologic and the pathologic swallowing process. HNO. 2017. Vol. 65 (3). Р. 261–270. https://doi.org/10.1007/s00106-017-0469-y

Пачес А. И. Опухоли головы и шеи: клиническое руководство. 5-е изд., доп. и перераб. М. : Практическая медицина, 2013. 478 с.

Кравець О. В. Пластичне усунення дефектів дна порожнини рота шкірно-м’язовим клаптем підшкірного м’яза шиї / О. В. Кравець, В.С. Процик, О. В. Хлинин // Клінічна онкологія. 2017. № 3 (27). С. 32–34.

Шувалов С. М. Избранные работы по челюстно- лицевой хирургии. Винница : ПрАО Виноблтипография, 2018. 264 с.

Шувалов С. М. Прикладная топографическая анатомия головы и шеи. Винница : ПрАО Виноблтипография, 2020. 116 с.

Хирургическая анатомия головы и шеи / Парвиз Янфаза, Джозеф Б. Нэдол, Роберт Гала и др.: пер. с англ. Москва : Издательство Панфилова, 2014. 896 с.

##submission.downloads##

Опубліковано

2022-05-26

Як цитувати

Кушта, А., & Шувалов, С. (2022). ПОНЯТТЯ ФАСЦІАЛЬНО- ЗВ’ЯЗКОВОГО ФУТЛЯРУ РОТОГЛОТКИ ЯК АНАТОМІЧНА СТРУКТУРА ТА ЙОГО ОБҐРУНТУВАННЯ. Вісник стоматології, 119(2), 45–48. https://doi.org/10.35220/2078-8916-2022-44-2.8

Номер

Розділ

ХІРУРГІЧНА СТОМАТОЛОГІЯ